2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tjänst för värmeoptimering för fjärrvärme
Beskrivning: Denna upphandling avser en tjänst för värmeoptimering av fjärrvärme, innefattande även införandeprojekt med integration, konfiguration samt tillhörande drift, support- och underhållstjänster för Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB. För mer utförlig information om upphandlingen hänvisas till ansökningsinbjudan.
Intern identifierare: UH 25-34
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48810000 Informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Avtalet gäller i 8 år från dagen för ikraftträdande i enlighet med vad som kommer framgå av det framtida avtalsutkastet. ESEM har rätt att förlänga avtalet 2 år åt gången vid 2 tillfällen i enlighet med de villkor som följer av avtalet.