2. Förfarande
Förfarande
Titel: LC-MS/MS System
Beskrivning: Upphandlingen omfattar leverans av ett (1) komplett LC-MS/MS System med "benchtop" utförande. Systemet kommer användas för kemisk analys av olika typer av ämnen, såväl i ren form som i mer komplexa blandningar. Systemet ska primärt användas med en elektrospray-jonkälla (ESI), men ska också kunna uppdateras med en jonkälla för avbildande masspektrometri. I leveransen ingår även installation, idrifttagning och utbildning, samt support, service och underhåll.
Intern identifierare: FOI-2025-1419
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38433100 Masspektrometer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kontaktpersoner
Beskrivning: FOI, Avdelningen CBRN-skydd och säkerhet med verksamhet i Umeå, har behov av att förstärka resurserna för genomförande av kemiska analyser genom anskaffning av ett komplett LC-MS/MS System med möjlighet att uppdateras med en jonkälla för avbildande masspektrometri, så kallad MS Imaging.
Intern identifierare: 1776538-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kravspecifikation
Beskrivning: Se upphandlingsdokumentet
Intern identifierare: 1776540-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Leverantörskvalificering
Intern identifierare: 1776539-2