640827-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bank- och investeringstjänster – DIS Betalningslösningar och hårdvara
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDIS Betalningslösningar och hårdvara
BeskrivningUmeå kommun inbjuder till att komma in med ansökan om att delta i Dynamiskt Inköpssystem (DIS) gällande betalningslösningar och tillhörande hårdvara kopplat till betalningslösningar. Umeå kommun agerar som inköpscentral, enligt LOU. Umeå kommun kvalificerar leverantörer där andra upphandlande myndigheter/enheter blir avropsberättigade i kommande anbudsinbjudningar. Uppdraget omfattar två delar: 1. Leverans av betalningslösning enligt i steg 2 specificerad kravlista, både med och utan tillhörande hårdvara 2. Leverans av fabriksny hårdvara i form av produkter, kringutrustning och övriga produkter kopplade till betalningslösningar. Säljaren ska även kunna utföra installations- och underhållsarbete inom kopplat till leveransen av produkterna. Kvalificerade leverantörer inbjuds i steg 2 att lämna anbud när avropsbehov finns.
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 66100000 Bank- och investeringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118266:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 64000000 Post- och telekommunikationstjänster, 30100000 Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer