640828-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bränslen
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gasolbehållare 100g och 230g
Referensnummer: FM2022-22466
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09100000 Bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmaktens soldater är utrustade med soldatkök för att tillreda mat och dryck. Dessa soldatkök använder gasolbrännare och gasolbehållare är därför en del av soldatköket. Gasolbehållare är en förbrukningsvara som måste ersättas när gasolen i den är slut.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 300 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 - Gasolbehållare 100g
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09100000 Bränslen, 09121000 Stadsgas, ledningsgas eller liknande gaser, 09122000 Propan och butan, 09134000 Gasolja
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Försvarsmakten har historiskt använt omkring 9 500 st. gasolbehållare i storlek 100g och omkring 900 st. per år i storlek 230g. Försvarsmakten prognostiserar att behovet kommer att öka under de nästkommande åren till följd av Försvarsmaktens tillväxt. Leveranser kommer att ske över hela Sverige.
Uppskattad volym beräknas utgöra cirka 12 000 st. gasolbehållare per år. Maximalt beräknas antalet gasolbehållare uppgå till 15 000 st. per år.
Upphandlingen omfattar en gasolbehållare som ska innehålla 100g, respektive 230g gasol, bestående av en blandning av butan/propan och isobutan.
Försvarsmakten avser att teckna ramavtal med en (1) eller två (2) leverantör(er) för leverans av gasolbehållare beroende på om det är samma leverantör som tilldelas båda anbudsområdena.
Försvarsmakten garanterar inga volymer vid tecknat ramavtal. Angivet antal ska heller inte ses som en garanti för framtida avrop eller takvolym utan takvolymen för ramavtalet sätts till 4 300 000 SEK.
Anbudsområde 2 - Gasolbehållare 230g
Del nr: 2