640891-2023 - ResultatSverige-Helsingborg: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RESERVKRAFT TILL SOT-PUNKTER I HELSINGBORG
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Fastighetsförvaltningen i Helsingborg Stad har ett uppdrag att bygga reservkraft till två service- och trygghetspunkter, SOT- punkter.
Fastigheterna ska förses med reservkraftanläggningar som placeras i
fristående byggnad respektive i befintligt pannrum/undercentral.
Hyresgästen bedriver verksamhet på fastigheten och ska kunna bedriva sin verksamhet under byggtiden.
Projekten omfattar uppförande av byggnader, markarbeten och installation av
reservkraft och bullerdämpande åtgärder.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31682500 Reservelektricitetsaggregat, 31682510 Reservkraftssystem, 31682530 Reservkraftstillförsel, 45210000 Byggnadsanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen