640895-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Mölnlycke: Renoveringsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering av flerbostadshus Dotegården 15 – 18, 37 – 38 i Lindome
Referensnummer: 23/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Projekt avseende yttre underhåll av tak och fasader på bostadshus samt invändig renovering av bl.a. badrum och kök. Projektet omfattar två huskroppar med totalt 42 lägenheter i Lindome, Mölndal.
Förbo AB är ett allmännyttigt bostadsbolag som äger och förvaltar cirka 6000 bostäder inom våra fyra ägarkommuner Härryda, Mölndal, Lerum och Kungälv.
För mer information se förfrågningshandlingar.
Välkomna att lämna anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211310 Byggnation av badrum, 45262690 Renovering av byggnader, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421151 Montering av kompletta kök, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen