640984-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lärplattform (Förskola)
Referensnummer: UN 2022-00539
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet är Växjö kommun, organisationsnummer; 212000-0662.Ansvarig upphandlare är Carin Olofsson, carin.olofsson@vaxjo.se.
Omfattning
Upphandlingen avser systemstöd för processen för lärande, där planering, pedagogisk dokumentation och uppföljning är de framträdande delarna. Administrativa funktioner som inte är direkt kopplade till krav i läroplanen, exempelvis schema- och närvarohantering, ekonomi och placering av barn, kommer inte att vara mål för upphandlingen.
Systemet ska ha följande funktioner:
Planering
Pedagogisk dokumentation
Uppföljning
Analys
Utvecklingssamtal
Information och kommunikation
Statistik och rapporter
Uppskattat värde
Avtalets uppskattade värde under avtalstiden uppgår till 4 000 000 SEK. Något garanterat värde lämnas dock inte.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48190000 Programvara för undervisning, 48219300 Programvara för administration, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48930000 Programvara för utbildning och underhållning, 48931000 Programvara för utbildning, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utvecklingen inom informationsteknik har inneburit att digitala lösningar idag har en stor plats inom många områden, så även inom utbildningsområdet, här har utvecklingen både ställt krav på och möjliggjort nya lösningar. De leverantörer vars tjänster Växjö kommun efterfrågar i denna upphandling, förväntas vara väl insatta i den digitala utvecklingen i kommunal verksamhet i allmänhet och inom förskolan i synnerhet.
Upphandlingen avser systemstöd för, den tidigare beskrivna, processen för lärande, d.v.s. den operativa delen, där planering, pedagogisk dokumentation och uppföljning är de framträdande delarna. Administrativa funktioner som inte är direkt kopplade till krav i läroplanen, exempelvis schema- och närvarohantering, ekonomi och placering av barn, kommer inte att vara mål för upphandlingen.
Systemet ska ha en tydlig inriktning mot förskolan, ha funktioner som möter denna verksamhets särskilda behov. Systemet ska baseras på ett standardsystem, där de enda egentliga anpassningarna som kan komma att behövas ska kunna åstadkommas genom konfiguration i systemets standardfunktionalitet.Vidare ska systemet gå att använda, och vara anpassat för, olika enhetstyper såsom desktop-klienter, surfplattor och mobiltelefoner, samt vara tillgänglig för användare med olika typer av funktionsvariationer. Systemet ska möjliggöra för extern part att läsa, skapa, uppdatera och radera information via ett integrationsgränssnitt, företrädesvis REST API. Systemet ska även använda identitetshanterare (IdP) utsedd av Växjö kommun för autentisering av användare och stödja användning av flera IdP:er parallellt för att möjliggöra olika inloggningsmetoder för olika användarroller (t.ex. pedagoger, vårdnadshavare). Informationssäkerhet utgör en viktig del i upphandlingen, leverantören förväntas vara väl insatta i - och arbeta aktivt med - arbetssätt och krav som gäller informationssäkerhet och GDPR.
Utöver nyttjanderätt av systemet omfattar upphandlingen även tjänster såsom:
Stöd vid införandetGe Växjö kommun förutsättningar att realisera förväntade nyttor i verksamheten.
UtbildningTillhandahålla stöd i utbildning av användare.
DriftLeverera systemet som en molntjänst, där leverantören ansvarar för driften, bland annat genom övervakning, datalagring, backup och integrationer, i enlighet med överenskomna SLA.
Support och underhållAnsvara för att proaktivt motverka fel i systemet och avhjälpa de fel som ändå uppstår, samt ge Växjö kommun tillgång till versioner och releaser.
UtvecklingLöpande säkerställa progress i systemet i enlighet med förskolans behov, bland annat genom Skolverkets styrdokument, men också genom insyn i och förståelse för verksamhetens anspråk.
Stöd vid avvecklingGe Växjö kommun förutsättningar för att avveckla systemet så effektivt och störningsfritt som möjligt.