641081-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Alingsås: Reparation och underhåll av hissar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service av hissar
Referensnummer: 21/29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Alingsåshem inbjuder till upphandling av ramavtal gällande uppdraget service av hissar hos AB Alingsåshem och Fabs AB, samt Alingsås kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45313100 Hissinstallationer, 50750000 Underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen syftar till att tillgodose Beställarens behov av service och underhåll av hissar.
Omfattningen av antalet hissar framgår av bilaga 2, Gemensam hissförteckning. Hissar kan tillkomma och frånfalla under avtalstiden och lämnas bara upplysningsvis. Leverantören ska kunna tillgodose det verkliga behovet av service och underhåll under hela avtalsperioden oavsett antalet.
I det fall utrustningen fortfarande täcks av garanti ska den leverantör som levererat utrustningen utföra eventuella garantiåtaganden.
Anbudsgivaren ska vid händelse av tilldelning vara behjälplig med att omkoppla hissarnas larm till Beställarens nya avtalade larmcentral, avtalet med larmcentralen startar 2022-05-07. Uppdraget planeras att påbörjas omgående efter en tilldelning.
Anbudsgivaren ska vid händelse av tilldelning genomföra en inventering av Beställarens hissar, samt överlämna åtgärdsförslag för anpassningar för kommande 4G omläggning.