641086-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Strängnäs: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter för projektering av allmänna anläggningar
Referensnummer: TFN/2021:399-059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Strängnäs kommun bjuder in er att lämna anbud vad avser konsulter för projektering av allmänna anläggningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 22 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71420000 Landskapsarkitektur, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Strängnäs kommun bjuder in er att lämna anbud vad avser ramavtal för tillhandahållande av konsulter för projektering av allmänna anläggningar, dvs. gator, torg, parker, dagvatten, va-ledningar m.m.
Beställaren har för avsikt att teckna avtal, för avrop genom förnyad konkurrensutsättning, med minst
fem (5) och högst femton (15) leverantörer, förutsatt att tillräckligt många kvalificerade och
godtagbara anbud inkommer. Beställaren förbehåller sig rätten att ingå ramavtal, även om det
inkommer färre än fem (5) anbud.