641087-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Forshaga: Uthyrning av fordon för godstransport med förare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ENTREPRENADMASKINS- OCH LASTBILSTJÄNSTER
Referensnummer: UH-2021-108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed infordras anbud från Forshaga kommun på Entreprenadmaskins- och lastbilstjänster enligt bifogad beskrivning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Hjulburen grävmaskin, storlek 15-20 ton/600-800 liter.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsvärdet beräknas till ca 6 000 000 SEK per år, vilket innebär ca
42 000 000 SEK totalt för hela avtalsperioden inklusive eventuella förlängningar.
Volymen är inte garanterad och den årliga volymen kan komma att variera mellan åren.
Kommunen förbehåller sig rätten att avropa det verkliga behovet vare sig det understiger eller överstiger beräknade angivna volymer.
Ramavtalets totala takvolym är 60 000 000 SEK för hela avtalsperioden inklusive eventuella förlängningar av avtalet.
Larvburen grävmaskin, storlek 15-20 ton/600-800 liter.
Del nr: 2
Larvburen grävmaskin, storlek 20-30 ton/1000-1500 liter.
Del nr: 3
Väghyvel
Del nr: 4
Traktor/hjullastare med enklare hyvelutrustning för avjämning av grusvägar
Del nr: 5
Lastbil för grus/schakttransporter. Boggiebil.
Del nr: 6
Lastbil för grus/schakttransporter. Tridembil.
Del nr: 7
Trailertransport vid flytt av maskin
Del nr: 8