641091-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Färdigställande byggnadsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggentreprenad by 17 & 18 SÖS
Referensnummer: LOC 2023-1040
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggentreprenad i form av stomkomplettering av by 17 & 18 på Södersjukhuset (SÖS), Stockholm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 400 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 44142000 Stommar, 45223200 Konstruktionsarbete, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stomkomplettering i 7 plan på Södersjukhuset.