641094-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Profilkläder
Referensnummer: NV-02642-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Naturvårdsverket upphandlar profil och verksamhetskläder för förvaltningspersonal i Sveriges nationalparker och anställda inom Naturvårdsverkets lavinverksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 18200000 Ytterkläder, 18221000 Regnkläder, 18234000 Byxor, 18332000 Skjortor, 18443300 Huvudbonader, 18443340 Kepsar, 18931100 Ryggsäckar, 39221150 Termosflaskor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen