641097-2024 - Resultat
Sverige – Strandtjänster – Slåtter av vass- och vattenvegetation
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSlåtter av vass- och vattenvegetation
BeskrivningStrandslåtter och vassröjning i Karlstadsområdet, Hammarö, Klarälven och Vänern samt mindre sjörar.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatja
Motivering för det påskyndade förfarandetKommunen är i behov av vasslåtter. Befintligt avtal har löpt ut och det är av stor vikt att ha ett nytt avtal på plats innan sommarsäsongen då badplatser ska vara rensade. Kommunen har gjort ett ambitiöst försök att få till ett avtal genom upphandling men i brist på konkurrens så väljer vi att lägga ut en ny upphandling med påskyndat förfarande för att få till ett avtal innan sommaren. Med tanke på att Kommunen nyligen har haft en upphandling ute och att endast mindre ändringar har gjorts i upphandlingsdokumentet och det är av stor vikt att ha ett avtal på plats till sommaren så ser vi det som motiverat att använda påskyndat förfarande.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 92332000 Strandtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97641:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 44511300 Bredhackor, hackor, räfsor och strandkrattor
Optioner
Beskrivning av alternativenTilläggstjänster enligt beskrivning i avtal.