641098-2022 - PlaneringSverige-Stockholm: Konsulttjänster för transportsystem
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trafiksystemlösningar för linjen Fridhemsplan-Älvsjö
Referensnummer: FUT 2022-11-15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311200 Konsulttjänster för transportsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är ett förhandsmeddelande om en kommande RFI, vilken ska ses mot bakgrund att den är tänkt att ligga till grund för en faktainsamling inför kommande upphandling/ar.
Syftet med kommande RFI är att ge Förvaltning för utbyggd tunnelbana kunskap om vilka trafiksystemlösningar som finns tillgängliga på marknaden som skulle passa tunnelbanelinjen mellan Fridhemsplan och Älvsjö.
Det skall noteras att kommande upphandlingsförfarande kommer att genomföras inom ramen för Försörjningssektorn.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34632000 Trafikledningsutrustning för järnvägar, 71311230 Järnvägsingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen