641230-2023 - ResultatSverige-Norrköping: Lås
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemstöd för digital nyckelhantering
Referensnummer: VON 2023/0822
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44521100 Lås
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen har upphandlat ett nytt verksamhetssystem, Pulsen Combine, som även ska utgöra ”mastersystem” för informationen och som kommer att införas under 2023–2024.
Nästa steg i kommunens plan är att upphandla ett samlat systemstöd som dels kan samverka med verksamhetssystemet Combine, dels ge ett bra systemstöd för alla verksamheter inom Vård- och omsorgskontoret. Systemlösningen ska vara integrerad med det nya verksamhetssystemet, både genom att från verksamhetssystemet föda systemlösningen med information om brukare, personal och insatser, samt återrapportering till verksamhetssystemet av utförda besök och dokumentation.
Som ett första steg i denna plan har Norrköpings Kommun beslutat att upphandla digital nyckelhantering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44521100 Lås, 44521110 Dörrlås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen