Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
Avsnitt I: Upphandlande myndighet
Namn och adresserOfficiellt namn: Göteborgs Stad, Fastighetskontoret
Nationellt registreringsnummer: 212000-1355
Postadress: Box 2258
Ort: Göteborg
Nuts-kod: SE232 Västra Götalands län
2. Konstruktör byggnadsverk
5. Byggledning och byggsamordning
Anbud kan lämnas för ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas var för sig.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Upphandlingens totala värde
Värde exkl. moms: 13 600 000,00 SEK
Benämning på upphandlingen
Kostnadsbedömningar/kalkyler för kommunal infrastruktur
Del nr: 1
Ytterligare CPV-kod(er)
71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning
Plats för utförandeNuts-kod: SE Sverige
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande:
Göteborg
Beskrivning av upphandlingen
TilldelningskriterierPris
Information om optioner
Option: nej
Information om EU-medel
Kontraktet är knutet till projekt och/eller program som finansieras med EU-medel: nej
Kompletterande upplysningar
Konstruktör byggnadsverk
Del nr: 2
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71356000 Tekniska tjänster
Projektör av mark-gata
Del nr: 3
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
Projektör av mark-ledningar
Del nr: 4
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation
Byggledning och byggsamordning
Del nr: 5
71540000 Byggteknisk ledning
Typ av förfarande
Öppet förfarande
Information om ramavtal eller dynamiskt inköpssystem
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
Administrativ information
Tidigare offentliggörande angående detta förfarandeMeddelandenummer i EUT: 2021/S 123-326092 Information om avslutande av det dynamiska inköpssystemet
Information om avslutande av anbudsinfordran i form av ett förhandsmeddelande
Avsnitt V: Kontraktstilldelning
Benämning på upphandlingen:
Ett kontrakt/delkontrakt tilldelas: ja
Datum för beslut om tilldelning av kontrakt
Information om anbudenAntal mottagna anbud: 5
Antal anbud som mottagits från små och medelstora företag: 2
Antal anbud som mottagits i elektronisk form: 5
Kontraktet har tilldelats en grupp av ekonomiska aktörer: nej
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Aggera AB
Nationellt registreringsnummer: 559072-5122
Ort: GÖTEBORG
Land: Sverige
Uppdragstagaren är ett litet eller medelstort företag: ja
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 2 000 000,00 SEK
Information om underentreprenader
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Pontarius AB
Nationellt registreringsnummer: 556739-5263
Upplysningar om kontraktets/delens värdeDet uppskattade totala värdet av kontraktet/delen: 2 000 000,00 SEK
Kontraktets/delens totala värde: 2 000 000,00 SEK
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: SWECO Sverige AB
Nationellt registreringsnummer: 556767-9849
Uppdragstagaren är ett litet eller medelstort företag: nej
Information om anbudenAntal mottagna anbud: 8
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Sweco Sverige AB
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Atkins Sverige AB
Nationellt registreringsnummer: 556611-6751
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: ÅF-Infrastructure AB
Nationellt registreringsnummer: 556185-2103
Information om anbudenAntal mottagna anbud: 7
Upplysningar om kontraktets/delens värdeDet uppskattade totala värdet av kontraktet/delen: 1 800 000,00 SEK
Kontraktets/delens totala värde: 1 800 000,00 SEK
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Norconsult AB
Nationellt registreringsnummer: 556405-3964
Information om anbudenAntal mottagna anbud: 6
Information om anbudenAntal mottagna anbud: 11
Upplysningar om kontraktets/delens värdeDet uppskattade totala värdet av kontraktet/delen: 6 000 000,00 SEK
Kontraktets/delens totala värde: 6 000 000,00 SEK
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Dayspring Göteborg AB
Nationellt registreringsnummer: 556732-8447
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Tyréns Sverige AB
Nationellt registreringsnummer: 556194-7986
Avsnitt VI: Kompletterande upplysningar
Behörigt organ vid överprövningOfficiellt namn: Förvaltningsrätten i Göteborg
Datum då meddelandet sänts