641317-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Tolktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtalsupphandling avseende Tolk och översättningstjänster i Ryssland för myndighetssamarbete
Referensnummer: NV-04856-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Naturvårdsverket inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtalsupphandling av tolk- och översättningstjänster i ryska för bilaterala myndighetssamarbeten.
Syftet med upphandlingen är att trygga behovet av god och tillgänglig tolkning och översättning mellan ryska och svenska eller mellan engelska och ryska för Naturvårdsverkets internationella projekt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79530000 Översättartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen