641334-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör – Arbetskläder till personal inom kost och lokalvård
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelArbetskläder till personal inom kost och lokalvård
BeskrivningÄr ni vår nästa leverantör av arbetskläder? Flera av Dalarnas kommuner upphandlar nu arbetskläder för medarbetare inom kost och lokalvård och vi söker leverantörer som vill vara med och skapa en långsiktig och välfungerande lösning. Vi söker en partner som kan erbjuda kvalitet, funktion, hållbarhet och god service med arbetskläder som fungerar i vardagen och möter behoven hos våra medarbetare. Upphandlingen innebär en möjlighet att bli leverantör till flera dala kommuner och att tillsammans utveckla en smidig, hållbar och kostnadseffektiv lösning över tid. Upphandlingen avser, arbetskläder till bland annat lokalvård, kostverksamhet, gymnasialt livsmedelsprogram, hotell- och restaurangprogrammet samt arbetsmarknadsenheterna (AME) Har ni sortimentet, kapaciteten och engagemanget? Då ser vi fram emot ert anbud!
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121709:Lot:1
Optioner
Beskrivning av alternativenAvtalsförlängningar