Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förpackningsinsamling SuToHaMu
Referensnummer: UPH/2023:43
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Sunne, Torsby, Hagfors och Munkfors kommuner (SuToHaMu) har för avsikt att gemensamt upphandla hämtning av följande fraktioner gällande fastighetsnära hämtning av förpackningsmaterial: returpapper, pappersförpackningar/wellpapp, plastförpackningar, metallförpackningar, ofärgat respektive färgat glas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 14 100 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60100000 Vägtransporter, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall, 90511400 Pappersinsamling, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen