641522-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för Arkitekttjänster nybyggnation
Referensnummer: 2022-2885
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Det kommande ramavtalet avser avrop av arkitekttjänster för nybyggnadsprojekt av bostadsfastigheter. I uppdraget ingår att hitta innovativa lösningar för billigare byggande och tillfälliga bostäder, att bygga hyresbostäder som unga, studenter och andra grupper med svag ställning på bostadsmarknaden har råd att efterfråga, samt fler boenden för nyanlända, ensamkommande flyktingbarn med flera.
Uppdragen kan avse:
• Förstudie
• Planarbete
• Projektering
• Upprättande av relationshandlingar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen