Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts Laxå Kommun
Referensnummer: 20/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Laxå Kommun inbjuder till anbudsgivning gällande skolskjuts till och från kommunens grundskolor med start höstterminen 2021.
Upphandlingen annonseras via Laxå Vattens Tendsignkonto men Laxå Kommun är upphandlande myndighet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60112000 Kollektivtrafik på väg, 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen