641561-2025 - Resultat
Sverige – Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter – Frukt och grönt
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelFrukt och grönt
BeskrivningUpphandlingen omfattar färsk frukt, grönsaker samt potatis (bearbetat och obearbetat). Leverans sker till kommunens samordnade varudistribution.
Intern identifierareKS-2025/00160
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
Ytterligare klassificering (cpv): 03210000 Spannmål och potatis, 03212000 Potatis och torkade grönsaker, 03212220 Baljfrukter, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03221100 Rotfrukter och rotknölar, 03221110 Rotfrukter, 03221200 Grönsaksfrukter, 03222000 Frukt och nötter, 03222110 Tropisk frukt, 03222118 Kiwifrukt, 03222200 Citrusfrukt, 03222230 Grapefrukt, 03222250 Limefrukter, 03222300 Icke tropisk frukt, 03222330 Stenfrukter, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15330000 Beredda eller bearbetade frukter och grönsaker, 15331000 Beredda grönsaker, 15331100 Färska eller frysta grönsaker, 15331110 Bearbetade rotfrukter, 15332000 Beredda frukter och nötter, 15332100 Bearbetad frukt
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000