641576-2022 - ÄndringSverige-Uppsala: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal undersökningar av områden förorenade med PFAS inför och efter genomförande av pilottest med olika åtgärdsmetoder
Referensnummer: 423-2078/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges geologiska undersökning (SGU) ska under 3 år stödja ett regeringsuppdrag som Statens geotekniska institut (SGI) har gällande forskning och utveckling metoder för behandling av PFAS-förorenade områden. Undersökningar och provtagning av mark och grundvatten vid PFAS-förorenade områden kommer vara en viktig del i arbetet.