2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal avseende tekniska konsulttjänster – Fuktsakkunnig
Beskrivning: Uppdraget kan komma att omfatta konsultuppdrag avseende fukt. Fuktsakkunnig ska kunna stötta beställaren i kravställande, genomförande och kontroller av fukt, fuktfrågor i samband med miljöcertifieringar så som miljöbyggnad, vid mindre och större om- och nybyggnationer av hyresrätter/flerbostadshus och/eller lokaler. Objekten är belägna i Solna stad. Arbetet kan omfatta nedan punkter men utesluter inte andra arbeten inom området. • Rådgivning och stöd i fuktfrågor under projektering men även i anbudsarbete och produktion • Fördela, genomföra och följa upp projektarbetet i enlighet med styrande dokument • Initiera, bereda och ansvara för genomförande och uppföljning av projektet med avseende på tid, kostnad, kvalitet, miljö, säkerhet och arbetsmiljö • Säkerställa att normer, anläggningskrav och föreskrifter (generella eller beställarens) med mera följs av projektör och/eller utförare • Upprätta fuktsäkerhetsplaner • Bistå med teknisk rådgivning
Intern identifierare: SI 2024/33
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71315200 Byggkonsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000