641738-2021 - ÄndringSverige-Åkersberga: Avfallstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling av kommunalt avfall i skärgården - öar utan broförbindelse eller vägfärja
Referensnummer: 21/57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden består i att från öar utan broförbindelse eller vägfärja i Österåkers kommun och Vaxholms stad utföra:
-hämtning och bortforsling av restavfall i kärl, container och säck
-insamling och bortforsling via ÅVC-färja av grovavfall, förpackningar, el-avfall och farligt avfall
-drift av, och bortforsling från, ÅVC Ingmarsö
Budade hämtningar samt hämtning av returpapper och glasförpackningar i storbehållare ingår också i entreprenaden.