641840-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Vellinge: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support och underhåll av Tieto Education
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Vellinge kommun innehar sedan tidigare en i tiden obegränsad nyttjanderättslicens till Tieto Education. Systemets huvudfunktion är som systemstöd för Vellinge kommuns och Utbildningsavdelningens verksamheter. Vellinge kommun har behov av support, underhåll och viss utveckling av systemet för att det ska fungera på ett ändamålsenligt sätt, däribland att i samband med denna upphandling uppdatera systemets gränssnitt.
Vellinge kommun har nu för avsikt att, efter denna annons om tilldelning av kontrakt utan föregående annonsering, samt under förutsättning att någon överprövning inte lämnats in, teckna avtal med Tieto Sweden AB (556052-7466) avseende support, underhåll och vidareutveckling av verksamhetssystemet Tieto Education med tillhörande programprodukter/moduler, samt relaterade konsulttjänster och utbildning. Avtalet ska löpa under 5 år, varefter Vellinge kommun ska ha möjlighet att förlänga avtalet med ytterligare 2 plus 2 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72210000 Programmering av programpaket, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vellinge kommun har nu för avsikt att, efter denna annons om tilldelning av kontrakt utan föregående annonsering, samt under förutsättning att någon överprövning inte lämnats in vid utgången av avtalsspärren, teckna avtal med Tieto Sweden AB (556052-7466) avseende support, underhåll och vidareutveckling av verksamhetssystemet Tieto Education med tillhörande programprodukter/moduler, samt relaterade konsulttjänster och utbildning. Avtalet ska löpa under 5 år, varefter Vellinge kommun ska ha möjlighet att förlänga avtalet med ytterligare 2 + 2 år.