Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
Den upphandlande myndigheten handlar på andra upphandlande myndigheters vägnar: nej
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Skrivare och kopiatorer.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
En kombination av ovanstående
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sunne.
Leveranser skall ska till Arvika, Sunne, Torsby, Kils, Forshaga, Eda, Hagfors, Hammarö, Grums kommuner samt dess bolag.
Nuts-kodSE311 Värmlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Hyra/köp samt Print-som-tjänst av kopiatorer/skrivare; Follow-me-print; Print-som-tjänst (PST).
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 6 000 000 SEK
exkl. moms