Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VA-ledningsarbeten
Referensnummer: MSVAB-2021-00034
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
MittSverige Vatten & Avfall AB genomför på uppdrag av ägarbolagen Sundsvall Vatten AB, Timrå Vatten AB och Nordanstig Vatten AB upphandling av ramavtal för VA-ledningsarbeten inom Sundsvalls, Timrå och Nordanstigs kommuner. Med VA-ledningsarbeten avses anläggningsarbeten för vatten- och avloppsledningar för driftprojekt, nyinvesteringar och reinvesteringar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 250 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen