641964-2020 - ResultatSverige-Örebro: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning och halkbekämpning - Följetraktor - Örebro kommun
Referensnummer: Tn 5101/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av följetraktor för den ordinarie snöröjningen och halkbekämpningen.
Inledning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande Snöröjning och halkbekämpning - Följetraktor - Örebro kommun för Örebro kommun. Upphandlingen avser ett ramavtal för 3 st. följetraktorer när kommunen går ut och isriver på lokalgator och leder m.m. Uppdraget består av att städa snösträngar som blir efter tex isrivning samt ploga och sanda busshållplatser och putsa rent där de ordinarie maskinerna inte kommer åt.
Örebro kommun har i dagsläget avtal med 2 st. leverantörer (2 fordon) för denna tjänsten men behöver utöka med 3 st. fordon till.
Upphandlingsdokumentet innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34138000 Vägtraktorer, 45233141 Väghållning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande Snöröjning och halkbekämpning - Följetraktor - Örebro kommun för Örebro kommun. Upphandlingen avser ett ramavtal för 3 st. följetraktorer när kommunen går ut och isriver på lokalgator och leder mm. Uppdraget består av att städa snösträngar som blir efter tex isrivning samt ploga och sanda busshållplatser och putsa rent där de ordinarie maskinerna inte kommer åt.