641965-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bibliotekssystem
Referensnummer: RS 2022-05204
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
VGR ska upphandla ett nytt regionalt bibliotekssystem eftersom regionens nuvarande huvudsakliga bibliotekssystem Mikromark upphör i slutet av 2023.Det tilltänkta systemet är ett arbetsverktyg för VGRs personal för att utföra dagligt biblioteksarbete inom VGRs bibliotek.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48160000 Programvara för bibliotek, 48161000 Administrativt bibliotekssystem, 48219300 Programvara för administration, 48222000 Programvara för webbserver, 48517000 IT-programvara, 48810000 Informationssystem, 72421000 Programutvecklingstjänster för Internet- eller intranätsklienter, 72422000 Programutvecklingstjänster för Internet- eller intranätsservrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen