642012-2022 - ResultatSverige-Visby: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekt stadsbyggnad, planutredning m.m.
Referensnummer: RS 2021/1821
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragen kommer i huvudsak att omfatta tjänster för plan- och programutredningar. I detta kan omfattas visualisering, utredning och gestaltningsprogram, för ny bebyggelse både i stad, tätort och landsbygd. Även framtagande av planhandlingar kan ingå i uppdraget. Generellt bör det finnas en god grundkunskap om planprocessen (PBL). Mer specificering av ingående delar i uppdrag framgår i upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen