642202-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Utskick
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utdatatjänst
Referensnummer: 22-0029
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79571000 Utskick
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har upphandlat och genomför ett införandeprojekt för nytt tjänstebaserat systemstöd för kund, försäljning, marknad och fakturering som är beräknat att vara driftsatt i slutet på 2023.
I samband med införande av KIS- & CRM system enligt ovanstående kommer utskicksfunktionalitet etableras med ny Leverantör inom ramen för denna Upphandling avseende Utdatatjänst.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72512000 Dokumenthanteringstjänster, 79999000 Skanning och fakturering, 79999200 Fakturering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar följande: skapande av dokumentlayouter, materialanskaffning, målning, produktion, och distribution av fakturor (pappersfakturor, digitala fakturor så som e-faktura, EDI-faktura, e-post, digital brevlåda) och andra kunddokument.
Tjänsten ska både innehålla mallar och funktionalitet för målning av dokument utifrån textbaserade filer samt hantering av färdigmålade dokument. Tjänsten ska innehålla funktion och hantering av utskrift, utskick och e-arkivering av dokument och bilder. Dokument ska effektivt genereras, produceras, distribueras och arkiveras baserat på underlag från Beställarens KIS/CRM-system.
Avtalet är planerat att skrivas så att det är möjligt att förlänga Avtalet upp till maximalt åtta (8) år från det datum Avtalet ingås.
Beställaren avser att teckna Avtal med en (1) Leverantör.