642233-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kristinehamn: Diverse livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel 2023
Referensnummer: Tn 2023:186
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Den stora livsmedelsupphandlingen, huvudgrossist.
Omfattning
Upphandlingen avser livsmedel till ca 70 beställande enheter inom Kristinehamns kommun, såsom skolor, förskolor, äldreboenden m fl, se bilaga 7 leveransadress och leveransfrekvens. Beställande enheter kan komma läggas till eller dras ifrån under avtalstiden.
Anbud kan lämnas på en eller flera av produktområdena A & B enligt nedan, vilket innebär att avtal kan tecknas med en eller flera leverantörer.
Kommunen avser att anta en fullsortimentgrossist som huvudleverantör för produktområde A i kombination med delleverantörer på produktområde B. Om anbudsgivare som avser att bli huvudleverantör också lämnar anbud på Produktområde B är anbudsgivaren inte bunden av anbudet om anbudsgivaren inte antas som huvudleverantör.
Förfrågan består av följande produktområden:
A. Huvudleverans inklusive Frukt & Grönt
B. Mejeri
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03222000 Frukt och nötter, 15500000 Mejeriprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen