642310-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Snöröjning – Upphandling av Barmarksrenhållning och Vinterväghållning i HÄLS
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av Barmarksrenhållning och Vinterväghållning i HÄLS
BeskrivningUpphandlingen avser barmarksrenhållning och vinterväghållning i Hägersten, del av Älvsjö, Liljeholmen och Skärholmen (HÄLS) inklusive trafikleder samt prioriterade cykelstråk i söderort. Uppdraget omfattar i huvudsak följande delar: * Städning * Tömning av skräpkorgar * Omhändertagande av skräp och föremål * Snöröjning * Kompletteringsröjning * Halkbekämpning * Snöröjning och halkbekämpning av särskilda GCM-ytor Kontraktet kommer att upphandlas inom ramen för AFF-systemet och ha ABFF 15 som standardvillkor för arbetenas utförande.
Intern identifierareT2025-00493
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90620000 Snöröjning
Ytterligare klassificering (cpv): 90610000 Gaturenhållning och gatsopning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareUpphandling av Barmarksrenhållning och Vinterväghållning i HÄLS