642311-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – SAM-system (SoftWare Asset Management verktyg/System) 2026
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSAM-system (SoftWare Asset Management verktyg/System) 2026
BeskrivningRegion Värmland (regionen) genomför denna upphandling som avser SAM-system (SoftWare Asset Management verktyg/System) med beskrivning i upphandlingsdokumenten. Bakgrund Region-IT har sedan 2019 använt Snow för att hantera Regionens licenser vad gäller compliance, regelefterlevnad och licenseffektivisering vilket ger kostnadsbesparingar för Regionen. Regionen behöver utvärdera och analysera olika licenshanteringsverktyg på marknaden för att kunna bibehålla en god kontroll på Regionens licensinnehav få bra support och vidareutveckling av produkten samt att den har en hanterbar kostnad per år. Med ett SAM -verktyg enligt ovan kan regionen fortsatt göra licensoptimeringar och även bibehålla den stora besparingen regionen genomförde då regionen differentierade M365-licenserna som genererade en årlig besparing. Leverantören system ska leverera en SaaS-tjänst. Upphandlingen omfattar bland annat: Installation, intrimning och provning av aktuellt IT-system till fullt driftfärdigt skick Drift, service- och support DokumentationUtbildningUtveckling av systemet
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatja
Motivering för det påskyndade förfarandetTidigare upphandling fick avbrytas pga felaktigt ställda krav. Avtal med nuvarande systemleverantör löper ut 2025-12-31.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118320:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72210000 Programmering av programpaket, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72240000 Systemanalys och programmering, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 48000000 Programvara och informationssystem, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät