642371-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Låssmedstjänster – Läkemedelsskåp
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Läkemedelsskåp
Beskrivning: Upphandlingen avser Läkemedelsskåp med digitala lås, programvara samt kringtjänster så som upp/nedmontering. I upphandlingen ingår även service, support och underhåll samt utbildning av Eslövs kommuns personal som hanterar tekniken i verksamheten. Kunden tillhandahåller dator och mobila androidbaserade handenheter i egen regi till personal för administration och upplåsning av läkemedelsskåp. Patientsäkerheten ska kunna garanteras genom att läkemedel förvaras, hanteras, administreras och följs upp på ett säkert sätt. Syftet är även att personalen ska slippa handhavandet av nycklar samt öka patientsäkerheten i och med att obehöriga inte kan komma in i läkemedelsskåpen samt att loggning sker vilket möjliggör spårbarhet. Eslövs kommun har behov av cirka 700 stycken Läkemedelsskåp. Kommunen har idag 428 väggmonterade läkemedelsskåp på boenden och 228 stycken läkemedelsskåp på ordinärt boende. Uppskattad volym kan komma att ändras. I upphandlingen ingår även optioner i form av komplettering av inloggningprocessen med e-tjänstelegitimation samt konsultinsatser.
Intern identifierare: VOO 2025/335
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98395000 Låssmedstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 39122100 Skåp, 44421600 Värdeförvaringsskåp, 44421720 Förvaringsskåp, 44421722 Säkerhetsboxar, 44521100 Lås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000