642401-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster - Fasta uppdraget
Referensnummer: KS22.848
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar bland annat larmmottagning- och bekvakningstjänster till Lerums kommun. Se upphandlingsdokumentet för utförlig beskrivning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med denna upphandling är att upphandla bland annat larmmottagning- och bevakningstjänster av hög kvalitet och effektivitet som motsvarar de krav som beskrivs i detta upphandlingsdokument.
Upphandlande myndighet förutsätter att den/de som blir avtalsleverantör på ett aktivt och engagerat sätt deltar för att begränsa inbrott och övrig skadegörelse på Kommunens fastigheter och egendom samt att agera trygghetsskapande i hela kommunen.