64251-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans och installation nyckelfärdig solcellsanläggning, energilager och elbilsladdning
Referensnummer: 22-0002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans och installation nyckelfärdig solcellsanläggning, energilager och elbilsladdning hos GE kund.
Göteborg Energi kommer att marknadsföra och sälja solcellsanläggningarna i olika pris- och prestandanivåer i paket med energilager och elbilsladdare. Detta innebär att Göteborg Energi offererar till och tecknar avtal med slutkunden. Göteborg Energi ansvarar alltså för hela kundrelationen inklusive first line support. Den uppskattade försäljningsvolymen är inledningsvis ca 200 solcellsanäggningar per år för att mot avtalsperiodens slut ha växt till ca 500 anläggningar per år. Uppdraget som upphandlas omfattar leverans och installation av solcellsanläggningar, energilager och elbilsladdning. Leverantören stöttar Göteborg Energi i försäljningsarbete genom t.ex. utbildning, support, system för kostnadsuppskattningar samt i offertarbetet. Leverantör projekterar och installerar anläggningar under Göteborg Energis varumärke. Leverantör bistår med second line support.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragets omfattning
Göteborg Energi kommer att marknadsföra och sälja solcellsanläggningarna i olika pris- och prestandanivåer i paket med energilager och elbilsladdare. Detta innebär att Göteborg Energi offererar till och tecknar avtal med slutkunden. Göteborg Energi ansvarar alltså för hela kundrelationen inklusive first line support. Den uppskattade försäljningsvolymen är inledningsvis ca 200 solcellsanäggningar per år för att mot avtalsperiodens slut ha växt till ca 500 anläggningar per år. Observera att dessa volymer endast är tidiga indikationer och inte löften.
Uppdraget som upphandlas omfattar leverans och installation av solcellsanläggningar, energilager och elbilsladdning. Leverantören stöttar Göteborg Energi i försäljningsarbete genom t.ex. utbildning, support, system för kostnadsuppskattningar samt i offertarbetet. Leverantör projekterar och installerar anläggningar under Göteborg Energis varumärke. Leverantör bistår med second line support.
Förväntningar på en leverantör är bland annat hög leveranskapacitet, hög kunskapsnivå, etablerad verksamhet i branschen samt ambition eller erfarenhet att agera genom annan säljande organisation såsom Göteborg Energi i detta fall.