2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tillämpad UX- och tjänstedesign samt digital tillgänglighet
Beskrivning: Upphandlingen genomförs för att tillgodose Försäkringskassans behov av konsultstöd inom följande två (2) delområden: • Tillämpad UX- och tjänstedesign • Digital tillgänglighet och inkluderande design Försäkringskassan avser teckna ramavtal tecknas med tre (3) leverantörer per delområde, dock under förutsättning att så många leverantörer har gått vidare till utvärdering.
Intern identifierare: FK 2024/013120
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Tillämpad UX- och tjänstedesign
Beskrivning: Försäkringskassan har behov av att ständigt förbättra befintliga och utveckla nya digitala tjänster för att verka för ökad användning av tjänster, ökad kundnöjdhet och effektiviserade processer internt. Uppdraget omfattar i huvudsak konsulter för resursförstärkning inom tillämpad UX- och tjänstedesign av Försäkringskassans externa digitala tjänster samt interna IT-stöd och digitala tjänster. Fokus ligger på UX-design genom grafisk design, interaktionsdesign, UX writing, informationsarkitektur och innehållsstrategi och kan komma att omfatta hela kedjan från konceptdesign till detaljerad design inklusive validering av användarupplevelse genom användningstester eller andra metoder. Arbetet sträcker sig över hela designprocessen och omfattar analys av verksamhetskrav, användarbehov och användningssituation, kravutredning av styrande förutsättningar och regelverk, visualisering av koncept och design på detaljerad nivå, samt validering av användarupplevelse.
Intern identifierare: Tillämpad UX- och tjänstedesign
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Digital tillgänglighet och inkluderande design
Beskrivning: Upphandlingen omfattar tillhandahållande av expertstöd för att stötta Försäkringskassan i det operativa arbetet med digital tillgänglighet. Uppdrag inom avtalet kommer i huvudsak bestå av stötta Försäkringskassan i det operativa arbetet med digital tillgänglighet genom att: 1. löpande expertstöd för utvecklingsteamen inom digital tillgänglighet och inkluderande design vid utveckling av digitala gränssnitt så som: webbsidor, e-tjänster, app, designsystem samt interna verktyg som handläggningssystem. 2. genomföra tillgänglighetsgranskningar på digitala tjänster, interna IT-verktyg, webbsidor och relaterade komponenter m.m. 3. stötta teamen vid framtagande och uppdateringar av tillgänglighetsredogörelser 4. testa med hjälpmedelsverktyg (tillgänglighetshjälpmedel) (Exempel: Skärmläsare, förstorande verktyg, röststyrning och tangentbordsnavigation) för att säkerställa god tillgänglighet. 5. demonstrera och undervisa anställda hur olika hjälpmedelsverktyg fungerar 6. vid behov stötta beställarna vid utbildningar inom digital tillgänglighet och inkluderande design. 7. bistå med expertstöd för att stötta verksamheten inom området tillgängliga dokument.
Intern identifierare: Digital tillgänglighet och inkluderande design