642773-2022 - ÄndringSverige-Stockholm: Diverse företags- och övriga tjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Riskkapitalförvaltning: regionalt riskkapital, Småland
Referensnummer: Ä 2022-3960
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillväxtverket söker en leverantör för att förvalta kapital med syfte att genomföra och förvalta riskkapitalinvesteringar i små eller medelstora företag, i tidiga utvecklingsfaser. Riskkapitalprojektet ska bidra till finansieringen av minst 40 företag.
Tillväxtverket avser bidra med finansiering av riskkapitalprojektets kapitalisering. Det regionala regionalfondsprogrammet för Småland och öarna har för programperioden 2021–2027 anslagit 3 121 746 EUR till insatsen. Leverantören är ansvarig för att anskaffa åtminstone 4 682 619 EUR i nationell medfinansiering av riskkapitalprojektets kapitalisering, från privata, offentliga eller ideella källor.
Riskkapitalprojektets miniminivå är således en kapitalisering om 7 804 365 EUR, även om Tillväxtverket gärna ser en större kapitalisering baserad på ytterligare medfinansiering