642804-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utveckling av Industribyn
Referensnummer: 23/72
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings Kommuns Fastighetsutveckling AB inbjuder härmed intresserade entreprenörer att ansöka om att delta i Jönköpings kommuns Förvaltnings ABs upphandling av entreprenaden för Utveckling av Industribyn.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45213100 Anläggningsarbeten för kommersiella byggnader, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Jönköpings kommuns Förvaltnings AB upphandlar entreprenaden för Utveckling av Industribyn.