642842-2022 - ResultatSverige-Umeå: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjutsar för särskilda resor Vindelns kommun
Referensnummer: 22193
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar skolskjutsar för särskilda resor, från elevers hem eller en uppsamlingsplats i närheten av hemmet i Vindelns kommun, till och från grundskolor i Vindelns kommun och gymnasieskolor i grannkommuner, samt till och från hållplats för kollektivtrafik. Finns linjetrafik ska den nyttjas i första hand. Omfattningen varierar över tiden och är beroende av, antalet elever med behov av skolskjuts gällande särskilda resor, samt omfattningen av kollektivtrafik. Skolskjutsar ska kunna utföras under hela dagen på skoldagar samt under skolloven för elever som har lovskola. Skolskjutsar under skoldagen sker mellan skolor, för klasser som har lektioner på annan skola.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar skolskjutsar för särskilda resor, från elevers hem eller en uppsamlingsplats i närheten av hemmet i Vindelns kommun, till och från grundskolor i Vindelns kommun och gymnasieskolor i grannkommuner, samt till och från hållplats för kollektivtrafik.