642915-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av drift av bostad med särskild service, Evedal 9
Referensnummer: ON 2020-00072
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragets huvudsakliga innehåll
Utföraren åtar sig att för beställarens räkning svara för driften av en (1) bostad med särskild service enligt LSS § 9.9. Boendet består av 6 lägenheter.
I uppdraget ingår både att svara för service, omvårdnad och stöd enligt Lagen om stöd och service (LSS) och i viss mån Socialtjänstlagen (SoL). Utföraren svarar även för insatser enligt Hälso- och sjukvårdslagen (HSL), dock ej läkarinsatser.
Syftet med upphandlingen är att med hänsynstagande till både kvalitet och kostnad erbjuda ett alternativ till den verksamhet som beställaren driver i egen regi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85311200 Social omsorg för handikappade
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen