642931-2023 - ResultatSverige-Örebro: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nytt Stadsarkiv i Örebro
Referensnummer: Ks 88/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser att hitta lämplig samarbetspartner inför byggnation av ett nytt stadsarkiv i Örebro. Avsikten är att samarbetet ska resultera i ett hyresavtal där Örebro kommun hyr hela Stadsarkivet.
Stadsarkivet ska vara färdigt för tillträde senast 31 mars 2028.
Vi ser fram emot ert anbud med intresse.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet för denna upphandling är:
Organisationsnr Upphandlande myndighet
212000-1967 Örebro kommun
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231110 Rörläggningsarbete, 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332200 VA-arbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 70200000 Uthyrning eller leasing av egen fast egendom, 70310000 Uthyrning eller försäljning av byggnad, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen