Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter NÄL ombyggnad operation
Referensnummer: FAST 2020-01295002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Västfastigheter avser att genom denna upphandling ingå avtal med en leverantör för utförande av en utförandeentreprenad i samarbetsformen partnering för projektet Ombyggnad operation på NÄL (Norra Älvsborgs Länssjukhus).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45215120 Byggnation av specialvårdsbyggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen