Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
El-energi till Lunds universitet med MAX IV-laboratoriet och sex stiftelser samt European Spallation Source ERIC
Referensnummer: V 2022/1065
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Uppdraget omfattar två delar, leverans och fakturering av fysisk elenergi samt el-portföljförvaltning. Se bilaga 1.
European Spallation Source ERIC samt Lunds universitet med MAX IV-laboratoriet och sex stycken av Lunds universitets stiftelsers gemensamma behov av el-energi hanteras enligt beskrivningen i bilaga 1. För mer detaljerad information om förbrukning, inklusive förbrukningsprofiler för respektive organisation, se bilaga 2 och 3. Uppskattad förbrukning under avtalstiden är ca 605 GWh.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi, 09310000 Elektricitet, 65310000 Eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen