643036-2024 - Resultat
Sverige – Vuxen- och annan undervisning – Kommunal vuxenutbildning - Yrkesförare
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKommunal vuxenutbildning - Yrkesförare
BeskrivningBeställaren avser att upphandla Kommunal vuxenutbildning på gymnasienivå, yrkesförarutbildning, enligt Skolverkets yrkespaket inom följande: 1. Yrkesförare persontransporter, buss (500 GYP) 2. Yrkesförare godstransporter (lastbil) (600 GYP) 3. Yrkesförare godstransporter (lastbil) med tungt släp (800 GYP) Anbud ska lämnas på hela uppdraget, alternativa anbud accepteras inte. Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till ca 4 000 000 - 5 000 000 SEK. Takbelopp för ramavtalet är 22 MSEK för den totala avtalsperioden. Ramavtalet upphör att gälla om avropad volym överstiger takbeloppet. Ramavtalet är dock fortsatt tillämpligt avseende utförda eller pågående avrop. Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.
Intern identifierare2024-56
Förfarandets viktigaste känneteckenUndervisnings- och utbildningstjänster tillhör, enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU), sociala och andra särskilda tjänster* och genomförs där med som en icke-direktivstyrd upphandling enligt 19 kap (LOU). *Se Bilaga 2 Förteckning över sociala tjänster och andra särskilda tjänster Upphandlingen kommer att ske i ett enstegsförfarande enligt följande: Beställaren annonserar upphandlingen och tillhandahåller upphandlingsdokumentet. 1. Leverantören lämnar anbud inom den tidsfrist som anges i upphandlingsdokumentet. 2. Beställaren prövar att inkomna anbud uppfyller samtliga obligatoriska krav. Dialog kan förekomma med leverantör, se närmare avsnitt 1.1.17. 3. Beställaren kan komma att initiera förhandlingar med en eller flera leverantörer som har lämnat anbud som uppfyller samtliga obligatoriska krav. Prövning av anbud och tilldelning av kontrakt enligt nedan kan dock ske utan föregående förhandling. 4. Beställaren genomför anbudsutvärdering och tilldelning enligt avsnitt 1.4 Prövning av anbud.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 80400000 Vuxen- och annan undervisning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelLägsta pris