64308-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Banktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Betalkort och resekonto
Referensnummer: RG 2020/604
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66110000 Banktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksgäldskontoret (fortsättningsvis Riksgälden) inbjuder härmed till anbudsgivning i upphandling av ramavtal avseende betalkort- och resekontotjänst för statliga myndigheter, affärsverk och Sveriges Riksbank.
Upphandlingens omfattning och Riksgäldens krav framgår av detta upphandlingsdokument, som består av denna inledande textdel samt ett antal bilagor. Anbudet ska vara baserat på de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet.
Riksgälden har för avsikt att teckna ramavtal med en leverantör för betalkort
(3 betalkorttjänster) och en leverantör för resekontotjänst. Detta utesluter inte att en leverantör levererar båda tjänsterna.
Nuvarande ramavtal (fortsättningsvis kallat 2017 års ramavtal) för betalkort- och resekontotjänst gäller till och med den 31 augusti 2021. Avropsavtal under 2017 års ramavtal kan vara giltiga som längst i fyra (4) månader efter ramavtalets utgång, med andra ord till och med den 31 december 2021.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30163000 Betalkort
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nuvarande ramavtal (fortsättningsvis kallat 2017 års ramavtal) för betalkort- och resekontotjänster gäller till och med den 31 augusti 2021. Avropsavtal under 2017 års ramavtal kan vara giltiga som längst i fyra (4) månader efter ramavtalets utgång, med andra ord till och med den 31 december 2021.