643113-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – "Bromstensstaden kv Tora, Tvätt-Anders park"
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel"Bromstensstaden kv Tora, Tvätt-Anders park"
BeskrivningEntreprenaden består av följande delar: Rivning av befintlig vägbro, pumpstation och ledningar. 1 vägbro, betongmurar, gabioner, 2 gångbroar, spång och brygga. 1 platsgjutet dagvattenmagasin inklusive installation av pump och rör. 1 pumpstation. Påldäck vid fundament för vägbro och gångbro i park. Markförstärkning m h a inblandningspelare och påldäck. Spontning. Anläggning av gator inkl. ledningar och finplanering. Anläggning av park, å-rum inklusive lekplats. Ängssådd i Tvätt-Anders park.
Intern identifierareE2023-03561
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierare"Bromstensstaden kv Tora, Tvätt-Anders park"