643250-2021 - ÄndringSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: studentbostäder
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cassiopeia studentbostäder i Lund, totalentreprenad i samverkan
Referensnummer: 1051570
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214700 Bygg- och anläggningsarbeten: studentbostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus avser handla upp en totalentreprenör för att i samverkan uppföra student- och forskarbostäder i Lund.
Projektet fördelas på två kvartersstrukturer där tre olika byggnadstypologier förekommer, loftgångshus, lamellhus och tornhus. Byggnaderna utgörs till största del av bostäder för studenter och forskare, ca 14 000 kvm BOA. I markplan finns lokaler för studieändamål, handel och gemensamhetsytor, ca 2 550 kvm LOA. Total nybyggnadsarea ca 24.000 kvm BTA.